Latest Posts

Sorry, no posts matched your criteria.

Stay in Touch With Us

 

Email
tchingwe@gmail.com

Phone
+263 775 679 494

Addresse
3-68th Avenue

Haig Park Mabelreign

Harare Zimbabwe

Follow us on social

Wimbledon 2022 order of play tomorrow: Day four schedule with Boulter and Nadal

Wimbledon 2022 order of play tomorrow: Day four schedule with Boulter and Nadal

Ranked No118 in the world, 25-year-old Brit Boulter is aiming to claim her first-ever win at this stage of the competition when opening the Centre Court action tomorrow.

Rafael Nadal and Coco Gauff also feature at the SW19 showpiece as the second round continues.

On Court One, No1 seed Iga Swiatek will look to keep her incredible winning run rolling before local favourite Jack Draper takes on Australian Alex de Minaur.

Here’s Thursday’s order of play for singles matches and selected doubles matches…

Wimbledon Schedule | Order of play for Thursday, June 30, 2022

All times are BST with courts opening at 11am unless stated. Seeds in brackets.

Centre Court (from 1.30pm)

  • Katie Boulter vs Karolina Pliskova (6)
  • Ricardas Berankis vs Rafael Nadal (2)
  • Coco Gauff (11) vs Mihaela Buzarnescu

Court One (from 1pm)

  • Jordan Thompson vs Stefanos Tsitsipas (4)
  • Iga Swiatek (1) vs Lesley Pattinama Kerkhove
  • Alex de Minaur (19) vs Jack Draper

Court 2

  • Paula Badosa Gibert (4) vs Irina Bara
  • Filip Krajinovic (26) vs Nick Kyrgios
  • Harriet Dart vs (8) Jessica Pegula (8)
  • Kirsten Flipkens vs Simona Halep (16)

Court 3

  • Ana Bogdan vs Petra Kvitova (25)
  • Liam Broady vs Diego Sebastian Schwartzman
  • Daniel Elahi Galan vs Roberto Bautista Agut (17)

Court 4

  • Alastiar Gray & Ryan Peniston vs Joran Vliegen & Jack Withrow

Court 8

  • Rajeev Ram & Joe Salisbury (1) vs Daniel Altmaier & Carlos Taberner

Court 10

  • Julio Peralta & Alejandro Tabilo vs Jonny O’Mara & Kenneth Skupski

Court 12

  • Alastiar Gray vs Taylor Harry Fritz (11)
  • Bianca Vanessa Andreescu vs Elena Rybakina (17)
  • Denis Shapovalov (13) vs Brandon Nakashima

Court 14

  • Claire Liu vs Alize Cornet
  • Lorenzo Sonego (27) vs Hugo Gaston
  • Maxime Cressy vs Jack Sock
  • Magdalena Frech vs Anna Karolina Schmiedlova

Court 15

  • Ajla Tomljanovic vs Catherine Harrison
  • Greet Minnen vs Qinwen Zheng
  • Christian Garin vs Hugo Grenier
  • Elise Mertens & Shuai Zhang (1) v Anna Bondar Greet Minnen

Court 16

  • Marcos Giron vs Alex Molcan
  • Petra Martic vs Kristina Kucova
  • Dennis Novak vs Jason Kubler

Court 17

  • MacKenzie McDonald vs Richard Gasquet
  • Sara Sorribes Tormo (32) vs Harmony Tan
  • Benjamin Bonzi vs Jenson Brooksby (29)

Court 18

  • Emil Ruusuvuori vs Botic Van de Zandschulp (21)
  • Viktorija Golubic vs Barbora Krejcikova (13)
  • Lauren Davis vs Amanda Anisimova (20)
  • Aljaz Bedene & Soon Woo Kwon vs Thanasi Kokkinakis & Nick Kyrgios (10)

TBA: Emina Bektas & Kristina Kucova vs Harriet Dart & Heather Watson

Times and courts are subject to change

Source link

Post a Comment

You don't have permission to register